Tarih

Belgesiyle yayımlıyoruz: İkinci Dünya Savaşı sonrası Vehbi Koç’un dolarizasyon önerisi

 

Dünya dolar hegemonyasının geleceğini tartışıyor.

Türkiye de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra doların hegemonyasına girmeye başlamıştı. Sermaye kesiminin Türkiye’deki dolarizasyonda önemli rolü vardır. Bu konuda öne çıkan isimler ise İstanbul Tüccar Derneği ile Vehbi Koç’tur.

Russell Mahkemesi'nde sözde "Ermeni soykırımı" üzerine Aybar-Sartre tartışması

İngiliz düşünür Bertrand Russell 1966’da, ABD’nin savaş suçlarını yargılamak üzere özel bir mahkeme kurmuştu. Mahkemenin adı Russell Mahkemesi’ydi. Russell’ın yargılama görevi için dünyanın çeşitli yerlerinden çağırdığı 15 kişiden biri de dönemin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar’dı. TİP Genel Başkanı, mazlum milletler adına ABD’yi ve yöneticilerini yargılayacaktı.

Afganistan

Makale, 1857 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında yazıldı. İlk kez 1958'de The New American Cyclopaedia’da yayımlandı. Elif Asena Mirza tarafından çevrildi...

Bir orman yaratmak

Devrimde Türk kadınlarına düşen büyük işi başarmak için memleket kadınlığına önderlik edecek olanların yetiştiği bu okul, devrim ateşinin ışığında bir amiral gemisi olacaktı. Cumhuriyet’in öncü kadroları okuldan ellerini hiç çekmediler.

Stalin'in mirası

Stalin kendine özgü bir lider. Hem Doğu Avrupa’ya hem de eski Sovyet coğrafyasına damgasını vurmuş olan Stalin, ölümünden bu yana 68 yıl geçmesine rağmen güncel bir konu olmayı sürdürüyor.