Aralık Sayımız Çıktı: Büyük Savaş Çıkar mı?

 

Teori'nin Aralık sayısı, “Büyük Savaş Çıkar mı” kapağıyla raflardaki yerini aldı. Başta Filistin-İsrail ve Rusya-NATO savaşları ile Doğu Akdeniz ve Tayvan Boğazı gibi savaş tehlikeleri barındıran cepheleşmelerden büyük bir savaşın çıkma olasılığının tartışıldığı sayıda Türkiye’den İran’a, Fransa’dan Kazakistan’a ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne kadar uzanan geniş bir coğrafyadan yazarların makaleleri bulunuyor. Uluslararası bir sayı olmasıyla dikkat çeken Aralık sayısının dosya dışı makaleleri de ilgi uyandırıyor.

Dünyada Savaş ve Barış Etkenleri

Teori’nin Aralık sayısı, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek’in “Ya devrim savaşı önler ya savaş devrime yol açar” cümlesiyle başladığı makalesinde “Günümüz Dünyasında Savaş ve Barış Etkenleri”ne mercek tutuyor. Kritik cephenin Doğu Akdeniz olduğunu söyleyen Perinçek, Türkiye’ye yönelik tehdidin ABD-İsrail odaklı olduğunu ve AK Parti Hükümetinin yanlış siyasetlerinin bu tehdidi artırdığını anlatıyor.

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Gazze’deki Kıvılcım Bölgede Yangına Dönüşür mü?” başlıklı makalesiyle Birinci Körfez Savaşı’ndan günümüze Ortadoğu’da yaşananlara mercek tutuyor. Filistin’de yaşananların durdurulması için somut adım atılması gerektiğini söyleyen Yaycı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Batı’ya petrol ve doğalgaz akışını durdurması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Fahri Erenel, “İsrail-Hamas Çatışması Küresel Bir Savaş’a Dönüşebilir mi?” başlıklı makalesinde yaşananları anlamak için Soğuk Savaş sonrasında dünyanın girdiği rotayı tahlil etmemiz gerektiğini anlatıyor. ABD’nin hegemonya gücünün her geçen gün daha da azaldığını söyleyen Erenel, ABD’nin birçok cephede aynı anda savaşa girmeyi göze alamayacağını vurguluyor.

Çok Kutupluluk İle Tek Kutupluluğun Savaşı

Teori dergisinin, Uluslararası Avrasya Hareketi Başkanı Dr. Aleksander Dugin ile yaptığı röportaj da “Çok Kutupluluk ile Tek Kutupluluk Savaşıyor” başlığıyla Aralık sayısında yer alıyor. Tek kutuplu dünyanın Filistin’e karşı İsrail’in yanında olduğunu söyleyen Dugin, İslam ülkelerinin birleşip Batıya karşı savaşması durumunda Rusya’nın yanlarında olacağını anlatıyor. Röportajın en dikkat çekici kısımlarından biri de Dugin’in, “Bugün konuştuklarımızı Doğu Perinçek 20 yıl önce görmüştü” şeklindeki beyenatı oldu.

Kazakistan’da yaşayan Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Al Farabi Dünya Mirası Kamu Vakfı Kurucusu Akmaral Batalova da “Üçüncü Dünya Savaşı Devam Ediyor mu?” başlıklı makalesinde tek kutuplu dünyanın sonunun geldiğini ve yeni güç odaklarının oluştuğunu anlatıyor. Batalova yazısını, BM Çin Halk Cumhuriyeti Temsilcisinin sözleriyle sonlandırıyor: “Gazze insani bir kriz değil, insanlık krizidir.”

Fransa Dayanışma ve İlerleme Partisi Genel Başkanı Jacques Cheminade de “Üçüncü Dünya Savaşı Kaçınılmaz Bir Tehdit mi?” başlıklı makalesiyle dünyanın rotasını Fransız gözlüğüyle aktarıyor. Cheminade, Gazze’de yaşanan insanlık suçuna karşı en büyük görevin Batı halklarını bu katliama karşı örgütlemek olduğunu vurguluyor.

Orçun Göktürk, olası bir dünya savaşında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuvvetini incelediği, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun ‘Topyekûn Savaş’ Yeteneği Üzerine” başlıklı makalesinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2035 hedeflerini, savunma politikalarını, stratejilerini ve yeni kurulan dünyada üstlendiği lider konumunu masaya yatırıyor. 

Tahran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Bahram Amirahmadian ise Filistin-İsrail savaşında İran’ın tutumunu anlatıyor. Amirahmadian, “İsrail ve Batı, HAMAS’ı Gazze’den çıkarmaya çalışıyor. Gerçek şu ki, Gazze’nin ve Filistinlilerin öyküsü devam edecektir” diyor.

Dosya Dışı İçerikler de Çok Zengin

Teori’nin Aralık sayısında en az dosya konuları kadar ilgi çeken dosya dışı röportaj ve makaleler de yer alıyor.

Teori’nin, Prof. Dr. Ali Murat Özdemir ve Dr. Ozan Giray Şahin ile yaptığı “Göçebe Toplum ve Göçer Üretim Tarzı” başlıklı röportajı dikkat çekiyor. Göçer toplumun ve ekonominin anlatıldığı çalışma için Özdemir, “Bu çalışma önümüzdeki süreçte Türkiye’nin kendi egemenliğini ve bağımsızlığını güçlendirdiği, kendisini algıladığı bir rotada yankı bulabilir” vurgusunu yapıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in Kuşak ve Yol Girişiminin 10. yılında yaptığı konuşma da “Ortak Kalkınma İçin Açık, Kapsayıcı ve Birbiriyle Bağlantılı Bir Dünya İnşa Etmek” başlığıyla Aralık sayısında yer alıyor. 

New York Eyalet Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Emeritus Profesör Yaşar Geyikdağı, “Tarihte Doğru Bilinen Yanlışlar” makalesiyle tarihsel olayların arka planına ışık tutuyor. 

Teori’nin Aralık sayısının zengin içeriğinde Yusuf Akçura’nın “Ukrayna Fevkalade Delegesi Frunze Tarafından Verilen Ziyafette Nutuk” başlıklı konuşması da yer alıyor. 1921’de Sovyet delegasyonunun başı olarak Ankara’da Mustafa Kemal Paşa’yla da görüşen ve 1922’de Sovyetlerin Ukrayna delegesi olan Frunze’nin vermiş olduğu davete katılan Yusuf Akçura yaptığı konuşmada Türk-Rus dostluğunu vurguluyor ve “Yaşasın panmazlumizm!” diyerek mazlum uluslara selam gönderiyor.

Tarihimizden Belgeler bölümünde ise Emrah Zorba, NİLİ yahudi casusluk örgütünü ve örgütün ABD Konsolosluğu’yla arasındaki ilişkiyi tarihi belgelere dayanarak inceliyor. 

Teori dergisinin Aralık sayısı, 0312 431 4031 numaralı telefon aracılığıyla, D&R, Kitapsan, Remzi Kitabevi gibi seçkin kitabevlerinden veya magaza.teoridergisi.com adresinden basılı ya da e-dergi formatıyla temin edilebilir.

Güncel
Etiketler
Teori; Aralık; Büyük Savaş;